Rozhovor s Lenkou Blažkovou

Dnes sme si k horúcemu stolu pozvali Lenku Blažková. Mnohí z vás jej produkty poznajú pod značkou LENKA Blaze. V rozhovore sa dozviete, ako sa ekonomické asistentka vypracuje k špičke v šperkárstve, aké boli jej cesty, ako ťažké je sa uživiť výrobou, aké sú aktuálne trendy a mnoho ďalšieho.


Lenko, mohla by ste sa čitateľom predstaviť?
Volám sa Lenka Blažková. Tvorím českej autorskej dizajnové šperky pod značkou LENKA Blaze art. Žijem v Prahe, ktorú mám veľmi rada, nielen tú historickú, ale aj jej modernú tvár.
Od detstva som vykazovala isté známky výtvarného nadanie. Pán učiteľ na Ľudovej škole umenia, akademický maliar a grafik Karel Šafář, vo mne objavil a podporoval talent. Myslela som si, že by som skúsila prijímačky na Strednej grafickú školu, ale doma rozhodli, že istejšie bude ekonómka. A tak sa aj stalo. Nasledovalo štúdium na Pedagogickej fakulte.


Aké boli vaše začiatky? Ako ste sa od asistentky dostala k výrobe šperkov?

Zamestnanie učiteľky, neskôr ekonomické asistentky, som vykonávala dlhý rad rokov. Jedného dňa som objavila kurz na spracovanie kameňa do šperku. Pretože odjakživa milujem všetky kamene, aj tie úplne obyčajné nešperkové, prihlásila som sa. S nadšením som si nakúpila potrebné vybavenie a rýchlo som prišla na to, čo všetko som sa tam vôbec nenaučila. A tak som na sebe začala pracovať, zdokonaľovala sa v technike, vymýšľala a testovala som výrobné postupy, zháňala študijné materiály, spoznávala lepšie vlastnosti minerálov, zisťovala, aké sú vhodné teploty, chemikálie a náradie pre spracovanie.

Tvorbe šperkov som sa začala venovať ešte popri zamestnaní. Na šperky som mala kladný ohlas, tak som svoju živnosť začala rozvíjať. Skrátila som si pracovný úväzok, predstavila svoju tvorbu na prvých výstavách a zrazu bolo jasné, kam chcem smerovať. Že chcem konečne robiť to, čo ma baví a po celom tom doterajšom "serióznym" zamestnanie sa venovať výtvarnej činnosti.

Priznávam, bol to krok do neznáma. Ale zrejme som musela prejsť inými odbormi, aby som prišla na to, čo ma skutočne baví. S podporou manžela aj syna sa tvorbe šperkov a artefaktov momentálne venujem naplno.

 

Aké sú vaše obľúbené techniky výroby? Aké šperky najradšej vyrábate?

Najradšej sa vyjadrujem technikou mäkkého spájkovanie a v poslednej dobe používam tiež galvanoplastiku. Tieto techniky mi dovoľujú experimentovať s tvarmi a kombináciami materiálov, napríklad s minerálmi, perlami, koraly, fosíliami a prírodnými materiálmi vôbec. Páči sa mi vytvárať šperky s ručne vinutým sklom a tiež s exotickým drevom.
Najčastejšie u mňa vznikajú náhrdelníky, náušnice a brošne alebo brošňové ihly. Náhrdelníky tvorím ako "civilné", určené pre bežné nosenie, tak veľké, ozdobné a nápadné otvorené obruče na krk.


Je ťažké sa v dnešnej dobe uživiť predajom šperkov?

Ak poctivo budujete svoju značku, máte už svoj okruh priaznivcov a zákazníkov a vytvorený kontakt s nimi, tak to ide. Z toho vyplýva, že výtvarník musí byť nielen tvorcom, ale tiež sa snažiť stavať marketing, koncepciu a stratégiu propagácie. V dnešnej dobe je veľká konkurencia výrobcov. Ceny podliehajú tlaku lacného a prefabrikovaného tovar z dovozu.


Kto sú vaši klienti?

Klientkami sú predovšetkým ženy, pre ktoré je šperk dôležitý a osloví je moja výtvarné spracovanie. Chcú sa zdobiť originálom nesúcim môj rukopis, ktorý inde neuvidia, prípadne u mňa nakúpia pre niekoho darček. Prišla som na to, že moje šperky pristane všetkým ženám bez ohľadu na vek. Veľmi ma teší, že moji klienti sú tiež muži. Ich ženy treba nenápadne nasmerujú, aký šperk by im urobil radosť.


Aký máte názor na vkus Čechov? Sú konzervatívny alebo sa dokážu aj odviazať?

Pozorujem, že slovenské ženy odkladajú ostych a chcú nosiť niečo odlišné, čo podčiarkne ich osobnosť a vkus, vyhľadávajú šperky, s ktorými sa stotožní. Pri výbere šperkov u žien funguje intuície, spravidla presne vedia, čo im pristane.

 

Kde hľadáte inšpiráciu?

Inšpiráciu vnímam všade okolo seba. Nachádzam jej pri pohľade na nejakú krásnu vec, na prechádzke Prahou alebo v prírode, keď počúvam hudbu. Do tvorby Zachytáva svoje pocity a vlastné videnie sveta. Ovplyvňuje ma mestská industriálnost a zároveň sa cítim byť oslovovaná energiou prírodného sveta.


Aké šperky si dnes ľudia kupujú a aké sú trendy?

Ja osobne sa trendy príliš neriadim a myslím si, že ani moje zákazníčky nie.

Šperk vnímam ako osobná záležitosť a spôsob, akým je možné vyjadriť svoju náladu, individualitu, osobitosť.
Pozorujem, že sú stále obľúbené a nadčasové šperky s minerálmi a tiež prírodné motívy.

 

Čo beriete ako svoj zatiaľ najväčší úspech?

Som hrdá na to, že modelkami pre moje šperky sa stali pani Simona Stašová, Uršuľa Kluková a Margareta Krížová.

Cením si umiestnenie v TOP 10 - Podnikavé žena roka 2017, ktorú pri príležitosti Dňa podnikateľov SR vyhlasuje Asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov ČR.

V roku 2016 sa konala veľká módna prehliadka s názvom Prelínanie, kde som mala možnosť svoje šperky predstaviť.

Radosťou a úspechom je pre mňa doteraz uskutočnených sedemnásť výstav a samozrejme tá