Rozhovor s Klárou Bílou

Dnes sme pozvali dizajnérku šperkov Kláru Bílu na kávu a rozhovor. Rozprávali sme sa o tom, ako sa dostala k výrobe šperkov, o jej vzdelaní či špeciálnych technikách výroby šperkov. Zistíte tiež, čo má Klára spoločné s Kriminálkou anjel.

klara bila

 

Klára, mohla by si našim čitateľom predstaviť šperky Kláry Bílej?

Šperky z drahých kovov vyrábam a navrhujem od roku 2013. Láska k šperkom sa u mňa objavila dlho po štúdiu na Karlovej univerzite. Neštudoval som šperk, ani som neabsolvoval žiadnu špecializovanú umeleckú školu. Všetky techniky som sa naučil sám. Pracujem metódou strateného vosku a klasickou zlatníckou metódou, pri ktorej sa jednotlivé časti zlievajú. V roku 2018 som vyhrala súťaž Podnikavá žena roka a bola som finalistkou súťaže Žena roka. Opisuje ma ako organickú, romantickú, ženskú. Všetko nájdete v mojich šperkoch.

 


Aké boli vaše začiatky? Ako sa študent kulturológie dostane k šperkom?
Maľujem od detstva, naučila som sa šiť na šijacom stroji a sama som si vytvorila šperky. Po narodení môjho prvého syna som mala vlastnú módnu rubriku pre Women Ltd. a súčasťou celého projektu bol predajný katalóg výrobkov, ktoré vyrábajú ženy - podnikateľky. Myslela som si, že skúsim predať aj svoje šperky. A tak sa to všetko začalo. Začiatky boli ťažké, nikto mi neveril, ale vedel som, že musím ísť za svojím snom.

 Myslíte si, že vám chýba formálne vzdelanie? Čo by ste odporučili niekomu, kto chce začať vyrábať šperky?
Výroba šperkov sa dá robiť aj bez vzdelania. Som toho dôkazom. :-) Musíte mať sen a veriť mu. Vložte do toho veľa energie a neustále sa učte a skúšajte. V dnešnom online svete sa môžete veľa vecí naučiť z výukových programov. Ale stále by ste mali mať niekoho, kto vás naučí veci, ktoré sa nemôžete naučiť sami. Napríklad ako pracovať s drahými kameňmi. To sa naučíte len praxou a niekedy vás táto chyba môže stáť mnoho tisíc, keď sa kameň rozbije. Existuje veľa trikov a techník, ktoré sa môžete naučiť len v šperkárstve. Ak si však vystačíte so základnými technikami, môžete sa to naučiť sami. Mám okolo seba skvelých ľudí, ktorí ma vzali do svojej dielne a nahliadli mi pod ruky.

šperkJaké jsou vaše oblíbené techniky výroby? Jaké šperky nejraději vyrábíte?
Najradšej pracujem metódou strateného vosku. Je to malá socha. Vytvoríte šperk jeden k jednému a ten je odliaty zo zlata alebo striebra, alebo z čohokoľvek chcete. Čo sa týka materiálov, najradšej mám zlato. Najlepšie sa s ním pracuje.  Pred Covidom som si zaobstarala špeciálny stroj na keramické farby a veľmi ma to baví. Mixujem si vlastné odtiene a posúvam šperky o niečo ďalej. Mám ešte jednu metódu, ktorú tu zrejme nikto nerobí. Asi počkám, kým Covidova kríza ustúpi. Vo všeobecnosti mám najradšej prstene. Musím mať aspoň jednu na vlastnej ruke. :-) A moja ďalšia obľúbená je perla. Perly zdobia veľa mojich zbierok.

 Je ťažké uživiť sa v dnešnej dobe predajom šperkov? Ako vás ovplyvnil COVID 19?
Začiatky sú vždy ťažké a trvá nejaký čas, kým sa etablujete. Môj životný príbeh a účasť na súťažiach mi pomohli, aby si ma všimli novinári a aby ma oslovili. Ľudia si začali uvedomovať moje šperky pravdepodobne skôr, ako by mi to vôbec trvalo. Vďačím za to svojmu osudu. :-) Pred spoločnosťou Covid sa mojej spoločnosti darilo veľmi dobre. Bohužiaľ, s jeho príchodom nastal drastický pokles. Zmluvy boli zrušené. Nie sú žiadne svadby a ľudia sa ani nezasnúbia. Ľudia sa väčšinou boja toho, čo príde, a preto šetria. Počas výluky ste si nemohli kúpiť ani materiál, takže aj keď niekto chcel zákazku, nebolo čo vyrábať.  Obávam sa, že mnohí z nás prechádzajú do likvidačnej fázy.

 


Kto sú vaši klienti? Viem, že je medzi nimi veľa známych osobností. Pomáhajú vám celebrity pri predaji?
Medzi mojich klientov patria Saša Rašilov, Kateřina Kristelová, Veronika Arichteva, Vlastnina Svátková Kounická, Eva Decastelo a moje šperky sa objavili v mnohých filmových a módnych projektoch. Napríklad v Kriminálke Anděl na Zlatej Adamovskej a mnohé komerčné kampane. Určite pomôže, keď si vás vyberie známa osobnosť. Ste viditeľnejší a ľudia si vás skôr všimnú.

šperkAký je váš názor na chuť Čechov? Sú konzervatívni alebo sa vôbec môžu odvážiť?
Vnímanie dizajnu sa v Českej republike zlepšuje. Myslím, že ľudia sú odvážnejší ako kedysi. Je viac klientov, ktorí majú odvahu nosiť veľmi špecifické šperky. Stále však existuje väčšina ľudí, ktorí dávajú prednosť minimalistickejšiemu dizajnu. Je tu veľa zahraničných vplyvov. Ľudia viac cestujú a osvojujú si cudzie chute. Zahraničné krajiny sú v tomto smere odvážnejšie. Preto sú moje šperky veľmi obľúbené napríklad v Anglicku alebo v Amerike.

 Kde hľadáte inšpiráciu?
Inšpirácia si ma hľadá sama. Múza ku mne prichádza z ničoho nič. Niekedy sa mi nápad zrodí vo sne. Vždy musím mať po ruke zápisník, aby som si mohol zapisovať nápady. Veľa inšpirácie čerpám z prírody a dôležitých udalostí v mojom živote.

šperk

 


Aké šperky dnes ľudia kupujú a aké sú trendy?
Veľmi obľúbené sú prstene, náhrdelníky a potom náušnice. Moje dámske manžetové gombíky sú tiež veľmi obľúbené. Veľký záujem bol o zásnubné a svadobné prstene alebo o suveníry s odtlačkami prstov detí alebo celej rodiny. Najpredávanejšie sú moje romantické zbierky, ktoré sú pre mňa také typické. Tí, ktorí sa boja nosiť odvážne šperky, volia minimalizmus. Nesledujem trendy, myslím si, že trendy určuje dizajnér. Riadim sa svojím pocitom a inštinktom.

 

 

Čo považujete za svoj doterajší najväčší úspech?
To, že som sa dokázala presadiť bez diplomu v odbore a že ma ľudia vyhľadávajú pre môj osobitý rukopis. A že som po chorobe dokázala na 100 % zmeniť svoj život a byť opäť šťastná. :-)

 

šperk


Plánujete nejaké novinky?
Chcel som si otvoriť vlastný showroom, ale musel som prestať. Doba je teraz príliš zlá a investovať je riskantné. A plánoval som si zaobstarať veľmi šikovný stroj, aby som mohol previesť skutočných mŕtvych chrobákov na zlato, takže dúfam, že sa mi to čoskoro podarí. Nechám si to na ďalšiu výstavu, keď budem môcť. :-)