Rozhovor s Katy Dočkalovovou (Umenie šperkov)

Dnes sme si na rozhovor pozvali Katku Dočkalovú z Art of jewels. V článku sa dozviete, čo má astrológia a numerológia spoločné s výrobou šperkov, ako prebieha proces pred a počas výroby šperkov a ďalšie zákulisné informácie.

 

Katy, mohla by si predstaviť čitateľov?

Zdravím všetkých čitateľov.:-) Volám sa Katy Dočkalová a tvorím špecifické šperky. Sú originálne tým, že sú navrhnuté na mieru nositeľovi, takže sú každé iné. Takéto "osobné šperky" navrhujem od roku 2008. Ich podstatou sú drahé kamene a kovy a tiež príbeh. Drahé kamene sú starostlivo vyberané, rovnako ako dbám na dizajn a príbeh každého šperku, aby čo najlepšie sedel človeku. Pri tvorbe šperkov využívam astrológiu a numerológiu, rôzne meditačné techniky a poznatky a samozrejme všetko konzultujem s klientom. So šperkami sa dajú robiť veľké divy, preto som aj svoju značku nazvala Art of jewels.

katy rozhovor

 


Ako ste sa dostali od astrológie k výrobe šperkov?

Mal som šťastie na ľudí okolo seba. Dostala som príležitosť navrhnúť šperk pre dobrú priateľku, ktorá mi dala svoju dôveru. Jej dôvera sa zrejme zakladala na tom, že nejako "vidím do ľudí" (dovtedy viac-menej len prostredníctvom astrológie), a snažila sa ma trochu postrčiť na mojej ceste. Tak som to začal robiť. Začala som pátrať, kresliť, zháňať drahé kamene, zháňať klenotníka, ktorý potom šperky vyrobil... Výsledok prekvapil nielen mňa. ...a tak sa to začalo.

 


Ste známi tým, že pri výrobe šperkov využívate astrológiu, numerológiu alebo znalosti odborníkov na staroveké drahokamy. Mohli by ste nám o tom povedať viac?

Astrológia a numerológia, ako aj napríklad výklad kariet alebo snov, sú v podstate len berličky, ktoré možno použiť pri navrhovaní osobných šperkov. Tieto berličky mi umožňujú byť nad vecou a čo najviac sa odpútať od procesu. Nie je to o mne, ale o bytosti, pre ktorú je šperk určený. Osobný šperk by teda mohol byť amulet alebo talizman. Drahé kamene používali takmer všetky civilizácie za rôznych okolností a na rôzne účely. Každý z nich pripisoval drahým kameňom iné účinky, ale zďaleka najväčšími odborníkmi na drahé kamene boli zrejme starí Indovia. Preto pri tvorbe osobných šperkov zvyčajne využívam ich znalosti. Ajurvéda dodnes využíva účinky drahých kameňov, a to aj vnútorne - v Indii sú napríklad k dispozícii rôzne pišti (pasty) z mletých drahých kameňov, ktoré Indovia používajú na liečbu chorôb, a napríklad olivíny sa používajú aj v omladzujúcich krémoch. Ale len tak mimochodom.

katy rozhovor

 


Môžete sa s nami podeliť a povedať nám, ako postupujete pri výrobe šperku?

V prvom rade by som chcela zdôrazniť, že šperky "len" navrhujem a potom ich zhotovením poverím skúseného šperkára. Proces je individuálny pre každý šperk, robím to, čo je v danom čase potrebné. Dodržiavam však určité veci, ako je proces prípravy, ktorý zahŕňa konzultáciu s klientom, potom astrológiu alebo numerológiu, meditácie atď., potom kreslím a dolaďujem, potom prezentujem návrh a konzultujem ho s klientom, a ak je všetko v súlade, dám šperk do výroby. Hotový šperk potom odovzdám klientovi. Výsledkom je vlastne malé umelecké dielo.

 

 


Aké sú vaše obľúbené výrobné techniky? Aké šperky radi vyrábate?

To sa nedá povedať jednoznačne. Všetko konzultujem s klientom aj so zlatníkom, takže nemám obľúbenú techniku pre svojich klientov, ale môžem povedať, že takmer všetko je možné, ak je to technicky možné vyrobiť...:-)

Čo sa týka mňa, mám rada secesiu a veľmi mi sedia niektoré orientálne šperky. Obdivujem aj šperky z obdobia Veľkej Moravy.

katy rozhovor

 

 


Aký význam majú pre vás veľtrhy a výstavy? Presúva sa predaj a dopyt na internet?

Veľtrhy a výstavy doteraz zohrávali svoju nezastupiteľnú úlohu na celom trhu, a to nielen pre mňa, pretože prezentácia práce je dôležitá. Časy sa však menia a myslím si, že predaj a dopyt sa budú čoraz viac presúvať na internet. Otázkou je, čo to urobí s ľudstvom ako celkom, so vzťahmi medzi ľuďmi, s ich komunikáciou...

 


Kto sú vaši klienti?

Mojimi klientmi sú najmä tí, ktorí chcú nosiť šperky s príbehom, ktorý je zapísaný v ich tvorbe a pre ich osobné použitie.

 


Aký je váš názor na chuť Čechov?

Chute Čechov (a Moravanov a Slezanov) sú rozmanité. Tak ako sú rôznorodé aj ich charaktery. Toto územie bolo od nepamäti historickou križovatkou mnohých národov, ktoré tu zanechali svoju stopu, a my sme ich dedičmi. Dediči rozmanitej minulosti.

katy rozhovor

 


Kde hľadáte inšpiráciu?

Mojou inšpiráciou je samotný život, príroda so všetkými jej premenami. Niekedy je to nálada dňa, niekedy slovo, ktoré niekto povie, niečo, čo som niekde čítal, pieseň, ktorú som počul... Všade naokolo je množstvo informácií, stačí sa len naladiť.

 


Aké šperky dnes ľudia kupujú a aké sú trendy?

Všimla som si, že ľudia v dnešnej zložitej dobe hľadajú predovšetkým jednoduchosť, čo chápem. A práve na to je zameraný hlavný trh. Tí, ktorí chcú viac, hľadajú hlbší zmysel, osobnejší prístup, originalitu....

 


Čo považujete za svoj doterajší najväčší úspech?

Že môžem tvoriť v tomto čase, že mám pre koho tvoriť. To ma veľmi teší.

 


Plánujete nejaké novinky?

Ak mi to čas dovolí, rád by som zorganizoval výstavy, ktoré som naplánoval a čiastočne pripravil. Ak mi to čas nedovolí, vymyslím spôsob, ako vystavovať napríklad na internete.