Rozhovor s Davidom Lomosom zo šperkárskeho štúdia DALOO
Pozvali sme Davida Lomosa zo šperkárskeho štúdia DALOO, ktoré sa venuje zákazkovej tvorbe originálnych šperkov.
David, mohol by si čitateľom predstaviť značku Daloo?
Ateliér Daloo Spoločnosť som založil okolo roku 2000. Bolo to prirodzené vyvrcholenie snahy vytvoriť vlastné šperky pod vlastnou značkou. Šperky som však vyrábala už dávno predtým. V súčasnosti sa v našom ateliéri v Roztokoch pri Prahe venujeme najmä zákazkovej tvorbe originálnych šperkov.
Hlavnými hnacími silami sme ja a moja manželka, skúsená dizajnérka šperkov. Našim klientom sa snažíme poskytnúť príjemné prostredie, v ktorom môžu snívať o svojich budúcich šperkoch. Ku každej osobe pristupujeme individuálne. Či už ide o snúbencov, ktorí si prídu po snubné prstene, alebo dámy, ktoré chcú originálny šperk, či zamilovaných pánov, ktorí hľadajú zásnubný prsteň pre svoju milú.
Aké boli vaše začiatky? Ako sa dieťa dostane k šperkom v 13 rokoch?
Otázkou je, či to bola náhoda alebo osud. Každopádne ma odmalička bavilo skúmať všetko, materiály, technológie aj okolnosti vzniku rôznych predmetov. Od narodenia som bol obklopený rôznymi vecami po mojom dedovi Josephovi. V našom rodinnom dome som v pivnici a na pôde, v rôznych výklenkoch a na policiach našiel veľa fascinujúcich pokladov. Môj starý otec bol skutočne renesančným človekom prvej republiky. Zaujímalo ho všetko. Fotografoval, staval elektronické rádiá, bol nadšeným amatérom, maľoval, zbieral rôzne veci a tiež záhradníčil... A zo všetkých týchto detských nálezov som vytvoril svoje diela. Niekedy v sedmej triede som začala vyrábať svoje prvé šperky. Napríklad náušnice z keramických izolačných korálikov navlečených na medených elektrických drôtoch. Alebo náramky z narezaných farbených korkových zátok zo zvyškov demižónov od ríbezľového vína...
Ako študentka strednej školy som si vybrala odbor umelecký pasionár na umelecko-remeselnej škole. To bol môj prelom v spracovaní kovov. Už na strednej škole som vytvárala pomerne sofistikované šperky. Túžba skúmať nové materiály a kombinovať ich rôznymi spôsobmi nadobudla nové rozmery a možnosti. Niekedy v druhom ročníku som vyrobila svoj prvý prsteň z drahých kovov pre kamarátkinu matku. Kombinovala som striebro, meď a mosadz.
A potom som mal niekoľko štúdií šperkov.
Aké sú vaše obľúbené výrobné techniky? Aké šperky radi vyrábate?
V podstate nemôžem povedať, že existuje typ šperku, ktorý by som vyrábala radšej ako iné. Každý šperk je výzvou. Mojím cieľom je vždy počúvať zákazníka, aby na konci bol šperk, za ktorým si ako tvorca stojím a s ktorým sa klient stotožní a stane sa jeho súčasťou.
Musím však priznať, že svadobné obrúčky vyrábam veľmi rada. Baví ma interakcia medzi mnou a mojím snúbencom, je to vlastne taká trojitá hra, v ktorej je vo vzduchu energia a my sa ju snažíme pretaviť do budúcich prsteňov pre život.
Rád kombinujem rôzne materiály, či už ide o kovy rôznych farieb alebo iné materiály. Už 25 rokov pracujem na skrotení titánu, nádherného, ale tvrdohlavého kovu. Veľmi ma to fascinuje. Práve kombinácie titánu s rôznymi farbami zlatých zliatin alebo striebra, paládia a platiny rada používam v dizajne šperkov. Najmä pri svadobných obrúčkach. Práca s prírodnými kameňmi je fascinujúca, veľmi ma baví. Či už ide o diamanty rôznych odtieňov - šampanské, koňakové, žlté, hnedasté alebo iné drahokamy. Každý z nich je originálnym prírodným dielom.
Je ťažké uživiť sa v dnešnej dobe predajom šperkov? Ako vás ovplyvnila súčasná situácia a karanténa?
Otázku budem hnidopišsky rozoberať, v skutočnosti šperky nepredávam. Samotný predaj je vlastne vyvrcholením celého reťazca tvorby od komunikácie s potenciálnym zákazníkom cez návrh a konštrukciu konkrétneho šperku, jeho výrobu a následnú prezentáciu budúcemu nositeľovi.
S jedlom nemáme problém. Ak niečo robíte a robíte to dobre, s naozaj dobrou kvalitou a sofistikovanými službami, nemôžete si počínať zle.
Svoju prácu si vyberám a veľa ponúk odmietam. Snažím sa žiť podľa hesla osem hodín práce, osem hodín pre rodinu a osobný priestor a osem hodín spánku.
Karanténa je, samozrejme, nepríjemná situácia pre celú spoločnosť. Ovplyvnilo to aj nás. Prirodzene, cítime menší záujem o svadby, a teda aj o svadobné obrúčky.
Kto sú vaši klienti?
Kontaktujú nás najmä ľudia, ktorí hľadajú protiváhu k anonymným šperkom. "odkliknutým" prostredníctvom internetu. Ľudia, ktorí si vážia čas a energiu, ktorú im venujeme. Často k nám ľudia prichádzajú na odporúčanie svojich priateľov a známych, ktorí už od nás nejaký šperk majú a majú s nami dobré skúsenosti.
Aký je váš názor na chuť Čechov? Sú konzervatívni alebo sa vôbec môžu odvážiť?
Česi sú, samozrejme, konzervatívni, ale vedia sa odvážiť. Vkus jednotlivých národov sa samozrejme líši v závislosti od kultúrneho a historického kontextu.
Napríklad Ázijčania často nosia šperky, ktoré sú pre nás naozaj nepochopiteľné, dokonca nenositeľné. Aj medzi Európanmi existujú zásadné rozdiely. Iné je to v južnej Európe, iné v Škandinávii. V posledných rokoch som si všimol silu globálneho vizuálneho sveta vytvoreného sociálnymi médiami ako hlavného faktora individuálneho vkusu.
Mnohí naši klienti nechcú šperkom oslniť na prvý pohľad, hľadajú v ňom niečo hlbšie, symbolickú filozofiu alebo sofistikovaný dizajn a materiály či kvalitu spracovania.
Kde hľadáte inšpiráciu?
Všade. Ak dostanem impulz, vidím inšpiráciu naozaj všade okolo seba, v prírode, v architektúre v meste, v spomienkach... Pri tvorbe osobných šperkov pre konkrétnych klientov je pre mňa najväčšou inšpiráciou samotný klient, jeho predstavy a túžby.
Aké šperky dnes ľudia kupujú a aké sú trendy?
Vo svojej práci sa nerád nechávam ovplyvňovať módnymi trendmi. Snažím sa vytvárať nadčasové šperky, ktoré nepodliehajú módnym trendom. Pre mňa je dôležitejší vzťah medzi šperkom a jeho nositeľom. To, ako na vás šperk vyzerá a ako sa pri jeho nosení cítite, nie je záležitosťou módy a trendov. Napríklad pri svadobných obrúčkach je vhodné vyberať prstene, ktoré sú nadčasové, nefarbia sa, a čo je najdôležitejšie, dámy ich budú môcť v budúcnosti kombinovať s akýmkoľvek šperkom.
Čo považujete za svoj doterajší najväčší úspech?
Moje najväčšie osobné úspechy sú moje dve deti, moja manželka, moja rodina.
Kariérne úspechy sú početné, rôzne ocenenia na dizajnérskych súťažiach, množstvo prestížnych a zaujímavé zákazky alebo udelenie titulu Podnikateľ roka 2016...
Za svoj dlhodobý úspech považujem spojenie kariéry a rodiny.
Aké sú vaše plány na tento rok?
Pripravujem kolekciu svadobných obrúčok, do ktorých sú rôznymi technikami vložené odkazy - spomienky na ich partnerov. Mohli by to byť napríklad snúbenicine vlasy zapichnuté do prsteňa alebo nápis "Milujem ťa" napísaný vlastnou rukou na kúsku papiera a vložený do kovovej vložky, alebo vetvička zo stromu, pod ktorým si snúbenci sľúbili večnú lásku.
Skutočnou novinkou je však náš nový člen tímu, štvornohá kolegyňa Berta, fenka írskeho teriéra.