Rozhovor s Ditou Fleischlingerovou

K rozhovoru sme si pozvali Ditu Fleischlingerovou, s ktorou sme sa rozprávali o tom, ako boli ťažké začiatky, prečo sa sústredí na výrobu šperkov zo živice a prečo sú Česi konzervatívne.

 

dita

Dito, mohla by ste sa čitateľom predstaviť?
Žijeme s manželom v Brne v menšom domčeku so záhradkou. Po maturite som niekoľko rokov pracovala v administratíve a od roku 1993 sme s mojím manželom podnikali cez 20 rokov v našej firme v odbore medzinárodného zasielateľstva. Od mala som mala rada všetko, čo sa týkalo umenia, módy, zvierat a prírody vôbec. Pri svojom dospievania som vyskúšala veľa koníčkov, napríklad maľovanie, balet, divadlo, šitie, vyšívanie, pletenie, naučila sa hrať na gitaru a niekoľko rokov som spievala s kapelou. Veľmi rada čítam beletriu, hlavne životopisy a snažím sa zaujímať o dianie u nás v Českej republike, ale aj vo svete. Som veľkým milovníkom mačiek, ktorých máme momentálne celkom päť najdúcha, adoptovaných z útulkov. Myslím si, že som človek, pre ktorého je každá príležitosť zoznámiť sa s niečím novým výzva, ako svoj doterajší život obohatiť o ďalšie poznanie.

 

 

Aké boli vaše začiatky?
Šperky som začala vyrábať pôvodne pre seba. Vždy som sa rada zdobila a tak už pred revolúciou som si vytvárala rôzne jednoduché maličkosti na doplnenie môjho oblečenie: farbil Betka a sponky do vlasov, vyrábala ozdôbky z moduritu. Po revolúcii sa na trhu objavilo mnoho nových a zaujímavých materiálov, ktoré predtým neboli, ktoré ma hneď zaujali a už sa mi množili nápady ... A tak som sa do toho jedného dňa pustila. Návody, ako s materiálmi pracovať som si našla na internete a samozrejme, prvé výtvory boli, ako sa hovorí: Pokus, omyl ... Za nejaký čas som sa zdokonalila. O moje výrobky začal byť záujem v mojom okolí. Rozhodla som sa, že to s výrobou šperkov skúsim a rozšírila si živnosť na toto remeslo. Veľkou oporou pre mňa v tomto bol a stále je môj manžel, ktorý moju prácu veril a vždy ma v nej podporoval.Od roku 2007 som sa tak stala oficiálne výrobcom šperkov ...

 


 
Čo by ste odporučila našim čitateľom, ktorí by chceli s výrobou šperkov začať?
Hlavne sa nebáť. Ísť za svojím snom, aj keď sa zo začiatku všetko nepodarí. A tiež šperky vyrábať srdiečkom, nie podľa návodov alebo nápadov, ktoré už niekto vymyslel. Musí to ísť z Vás, inak nebude výsledok nikdy stopercentný.

 


 
Vieme, že sa špecializujete na používanie živice, je to zložité?
Pri prvých výrobkoch, je to asi pred ôsmimi rokmi, som bola aj "nešťastná", ako veľmi je tento materiál chúlostivý a živý. Má tendenciu pretekať, musí sa dobre zmiešať obe zložky v presnom pomere ... Mockrát som už od neho chcela upustiť, ale vďaka nemu sa mi otvorili nové možnosti, nové nápady, ako ho skombinovať napríklad s minerálmi v úplne netradičnom spojení. Aj dnes sa stane, že živice nepočúva, tak ako by som zrovna potrebovala. Ale keď to prekonám, myslím, že výsledok je tou pravou odmenou. U živice je zásadné pravidlo: Neponáhľať a mať trpezlivosť ...

 


 
Kto je váš typický zákazník?
Určite sú to ženy, ktoré sa neboja byť niečím výnimočné. Radi sa zdobia, sú upravené a pekne oblečené. Mám však aj veľa stálych zákazníkov mužov, ktorí veľmi oceňujú originalitu mojich výrobkov a robí im radosť obdarovávať mojimi šperky svoju ženu alebo priateľku.

 

 

Aký máte názor na vkus Čechov? Sú konzervatívny alebo sa dokážu aj odviazať?
V tom trochu nadviazať na predošlú otázku. Podľa mojich skúseností sú muži oveľa odvážnejší a nemajú radi na svojich ženách jednotvárnosť, baví ich výrazné farby a jednoznačne sa originality nebojí. Slovenské ženy sú rozhodne konzervatívnejší a moc si v tomto smere neverí. A je to, žiaľ, vidieť všeobecne v móde. Často si sťažujú, ako krásne oblečené boli ženy za prvej republiky. Aby vyzerali pôvabne, venovali tomu veľa času a ten dnešné ženy nechcú obetovať. Často pri predaji počúvam: Mne sa vaše šperky veľmi páči, ale ja ich neviem nosiť, alebo: Ja mám jedny náušnice a tie nesundávám, nemám na to ráno čas ... O to viac ma teší, keď sa stretnem sa vkusne oblečenú dámou, ktorá sa nebojí svoje oblečenie doladiť aj väčším šperkom z mojej dielne.

 

 

Kde hľadáte inšpiráciu?
Na to sa ma pýta veľa zákazníčok. Inšpirácia je všade okolo nás, je to pre mňa pekný slnečný deň, pohoda a tiež hudba. Pri výrobe si vždy púšťam muziku. Nie tú klasickú, ako by si mnohí mohli myslieť, ale predovšetkým klasické rockové kapely. A potom už to ide samo ...

 


 
Aké šperky si dnes ľudia kupujú a aké sú trendy?
Pokiaľ ide o moje výrobky, sú to väčšinou drobnejšie šperky, súpravy s drobnejšími náušnicami a náramky, ktoré sú v posledných rokoch veľa obľúbené.

 

 
Čo beriete ako svoj zatiaľ najväčší úspech?
Všetko je pre mňa veľkým úspechom. Každý predaj, každá pochvala, každý nový zákazník ... Podnikám v tom, čo je mi blízke. Moja živnosť je pre mňa zároveň koníčkom a moje šperky sa páči a to je asi ten najväčší úspech.

 


 
Čo plánujete na tento rok za novinky?
Tento rok sa pomaly končí a posledné mesiace som venovala veľkú časť svojho času tvorbe a spustenie môjho nového e-shopu. Pokiaľ bude priaznivá situácia, od 27. novembra budem svoje výrobky osobne ponúkať u nás v Brne na adventných trhoch. Pre výrobu nových vecí teda veľa času nezostáva, ale napriek tomu by som chcela ešte stihnúť nové brošne s použitím krásnych minerálov, ktoré som si pred časom kúpila a už sa na ich zapracovanie do šperkov veľmi teším.

 

 

Ako sa vám darí? Vaše šperky často ponúkate na verejných podujatiach, ktoré sú teraz pozastavené. Nedávno ste spustila e-shop, je to obstojná náhrada predaja?
Tento rok je pre mňa veľmi ťažký. Väčšina predajných akcií bola zrušená, a teda som absolvovala iba tri akcie v Brne na námestí Slobody. Každým rokom sa zúčastňujem mnohých jarmokov a vždy sa na ne veľmi teším. Baví ma osobný kontakt s ľuďmi a myslím, že aj pre moje zákazníkov je to príjemnejšie forma nákupu ako cez internet. Výrobok si môžu osobne prezrieť, vyskúšať, prípadne im môžem ponúknuť iné varianty a úpravy. Aj tie najdokonalejšie fotografie a popis šperku sa tomu nikdy nevyrovná. Napriek tomu, práve z dôvodu pozastavených predajných akcií a absenciou predaja, sme sa spoločne s mojím manželom rozhodli vytvoriť a spustiť e-shop. Na jeho realizáciu pracuje predovšetkým môj manžel už od jarných mesiacov a až začiatkom mesiaca októbra sme ho uviedli do prevádzky. Nejaké predaje už uskutočnili boli, ale náhrada za predaj na jarmoku to rozhodne zatiaľ nie je.Ešte je potrebné e-shop zviditeľniť prostredníctvom reklám a potom sa to snáď rozbehne. Verím, že budúci rok sa momentálna situácia s Covidem-19 upokojí a budem mať opäť možnosť stretávať sa so svojimi priaznivcami osobne v Brne, ale aj na iných miestach našej republiky.