Návod na zrkadlo

V dnešnom návode si vyrobíme malý praktický darček, ktorý nesmie chýbať v žiadnej dámskej kabelke – zrkadlo.

Čo budeme na výrobu potrebovať?

  • zrkadlovou polotovar
  • polymérovú hmotu rôznych farieb (biela nutná) - treba FIMO
  • vykrajovátka rôznych veľkostí, buď kolieska alebo štvorčeky a vykrajovátko veľkosti zrkadla strojček na rezance alebo valček
  • textúrovacích hubka (kúsok molitanu, hrubý šmirgľový papier a i.)

Čo všetko budeme k tvoreniu potrebovať

Z Polymerové hmoty tvarujeme „mrkvičky“ – od každej farby štyri až päť kusov, pri použití tmavších farieb, prekladáme veľa bielu. Je lepšie keď má každá mrkvička inú veľkosť, potom sú aj výsledné prúžky rôzne široké. Mrkvičky skladajte vedľa seba tak, ako vidíte na obrázku & ndash; striedavo širším a užším koncom k sebe. Farebné úseky neopakujte, výsledok bude zaujímavejšie. Pri skladaní premýšľajte, ako budú vyzerať farby vedľa seba po zmiešaní (napr. nedávame fialovú vedľa zelené, žltú vedľa fialové pod. – ak si nie ste istí, skúste si kúsky hmoty zmiešať spolu v ruke).

Mrkvičky jemne pritlačte k sebe a vložte do strojčeka vertikálne. Prejdite na stredné nastavenie.

 

    

 

Plátok vždy skladajte na seba – farbu na farbu. Vkladajte do strojčeka hranou dopredu, aby ste sa vyhli vzduchovým bublinám v hmote. Farby sa budú do seba postupne „ zapíjať“. Prechádzame, kým nie sme spokojní. Je lepšie zvoliť viac kontrastné farby, aby výsledný efekt viac vynikal.

 

    

 

Teraz vezmeme vykrajovače rôznych veľkostí a vykrajujeme (v tomto prípade) kolieska. Snažíme sa vykrajovať vždy do inej farby a kolieska medzi sebou prehadzujú, otáčame, prokrajujeme, vykrajujeme aj väčšie celky, kým nie sme spokojní. Ak sa nám plátok páči, prikročíme k zahladenie (popísané nižšie).

 

      

 

Druhým variantom ako plátok oživiť ich, kombinovať s inou farbou. Ja si vybrala čiernu. Kolieska vykrajujeme z farebného plátku a vkladáme do čierneho (č Kolieska vykrajujeme z farebného plátku a vkladáme do čierneho (či inak farebného), čierna kolieska nevraciame späť.

 

    

 

Prehadzujú kolieska, kým nie sme spokojní – pre lepšiu orientáciu si vykrajovačom naznačíme, ktorý kus sa nám na zrkadlo vojde. Ak sa nám plocha takto páči, vezmeme si papier (môže byť aj pečenie) a krúživým pohybom zahladzuje kolieska do hmoty. Na obrázku je vidieť plocha, kde sú kolieska zahladenie a kde ešte nie.

 

    

 

Ak chceme motív ešte oživiť, môžeme si vziať jednu kontrastnú farbu (väčšinou biela alebo čierna) a vykrojíme pár koliesok a vložíme do motívu. Taktiež ak sa motív niekde úplne nepodaril (viď. Šípky na fotografii) môžeme ešte motív vykrojiť a poopraviť. Znovu zahladíme. Vezmeme si vykrajovátko o veľkosti zrkadlá a motív vykrojíme. Podoberieme plochým nožom.

 

    

 

Opatrne z jednej strany vložíme na zrkadlo, aby sa nám neurobila pod plátkom vzduchová bublina, poopravíme motív, môžeme ešte vykrojiť ďalšej časti, s ktorými nie sme spokojní a zahladíme odtlačky a nerovnosti opäť cez papier. Zrkadielko môžeme takto nechať a po upečení vyleštiť, alebo si vezmeme textúrovacích hubku a motív podupat po celej ploche. Na fotografii je vidieť časť hladká a časť texturovaná. Textúrou väčšinou zmizne nejaké nepresnosti a motív sa do seba viac vpije. Nemáte taky ďalšiu prácu brúsením drobné špiny a leštením. Upečieme podľa návodu na polymérové ??hmote.

 

    

 

Po vychladnutí motív opatrne zlúpnite a prilepíme buď gélovým sekundovým, alebo dvojzložkovým lepidlom.

 

 

Tu je možná ďalšia varianta, mať dva pruhované plátky & ndash; jeden farebný a druhý tlmenejších farieb – napríklad odtiene hnedej s bielou a vzájomne medzi sebou tieto dva plátky prehadzovať (na zrkadle B. je hnedý prúžkovaný plát a do neho sú vkladané farebné kolieska, na zrkadle A. sú prehadzovania farebné kolieska medzi sebou v vložené pár koliesok z hnedého plátku).

Inou variantou sú vykrajované štvorčeky – zrkadlo D. je vykrajované, dokiaľ nie je podklad úplne vykrojený, zrkadlo C. je vykrajované len čiastočne.

Z plátku A. a B. mi zostalo ešte veľa hmoty, preto som použila techniku ??vloženie do inej farby – viz. zrkadlo E.

 

 

Táto technika má veľa možností využitia a ja dúfam, že sa Vám bude páčiť ako ma.

Vaše Kakou

 

Fimo hmota sortiment