FIMO hmota - Otázky a odpovede, čo ste potrebovali vedieť

Fimo hmota je stále obľúbená a žiadaná. Za viac ako 10 rokov predaja sme nazbierali množstvo otázok, ktoré teraz prinášame do súhrnného článku. Nenašli ste na niečo odpoveď? Neváhajte sa opýtať.

 

Ako dlho schne FIMO hmota?

Všeobecne sa všetky polymérové ​​modelovacie hmoty vytvrdzujú buď zapekaním v rúre alebo vysychaním na vzduchu. Polymérové ​​modelovacie hmoty schnú 24–72 hodín, podľa druhu hmoty a hrúbky modelovaného výrobku. FIMO hmota je však špecifická tým, že sa nenecháva vysychať na vzduchu, ale je však potrebné ju vždy zapekať. Vytvrdzovanie je potom dokončené až po úplnom vychladnutí. Pri 110°C teda v rúre schne Fimo hmota asi 30 minút.

fimo-hmota-tvoreni

Ako upiecť FIMO hmotu?

FIMO hmotu zapekajte v elektrickej rúre pri teplote 110 °C cca 20-30 minút. Pri vyššej teplote môžete hmotu spáliť alebo zožltnúť, nižšia teplota zase zapríčiní nedopečenie hmota. Tá potom zostane veľmi krehká a bude sa ľahko lámať. Majte však na pamäti, že každá rúra pečie inak. Rozhodne však nepoužívajte plynovú rúru. Plynové rúry totiž nemajú dobrú reguláciu a hrozí riziko pripálenia alebo nedopečenia hmoty. Pokiaľ si strážite spotrebu energie, použiť môžete aj malú stolnú rúru.

 

Ako vytvrdiť FIMO?

FIMO hmotu môžete vytvrdiť pomocou zapečenia v elektrickej rúre pri teplote 110 ° C cca 20-30 minút. Pri vyššej teplote môžete hmotu spáliť alebo zožltnúť, nižšia teplota zase zapríčiní nedopečenie hmota. Tá potom zostane veľmi krehká a bude sa ľahko lámať. Majte však na pamäti, že každá rúra pečie inak. Rozhodne nepoužívajte plynovú rúru. Plynové rúry totiž nemajú dobrú reguláciu a hrozí riziko pripálenia alebo nedopečenia hmoty. Pokiaľ si strážite spotrebu energie, použiť môžete aj malú stolnú rúru. Myslite tiež na to, že vytvrdzovanie je dokončené až po úplnom vychladnutí.

 

Čím maľovať na FIMO hmotu?

K maľovaní na FIMO hmotu môžete použiťakrylové alebo olejové farby, ale aj atramenty, fixy alebo popisovače. Pre začiatočníkov sú najvhodnejšie práve akrylové farby, vhodná aj aplikácia kovových plátkov alebo kúskov farebných fólií.

 fimo hmota tvoření

Ako vypáliť FIMO hmotu?

FIMO hmotu vypáľte v rúre pri teplote 110 °C cca 20-30 minút. Pri vyššej teplote môžete hmotu spáliť alebo zožltnúť, nižšia teplota zase zapríčiní nedopečenie hmota. Tá potom zostane veľmi krehká a bude sa ľahko lámať. Majte však na pamäti, že každá rúra pečie inak. Rozhodne nepoužívajte plynovú rúru. Plynové rúry totiž nemajú dobrú reguláciu a hrozí riziko pripálenia alebo nedopečenia hmoty. Pokiaľ si strážite spotrebu energie, použiť môžete aj malú stolnú rúru. Myslite tiež na to, že vytvrdzovanie je dokončené až po úplnom vychladnutí.

 

Ako zmäkčiť FIMO hmotu?

Pokiaľ FIMO hmotu neskladujete tak, ako máte, môže sa stať, že vám hmota stvrdne. To však ešte neznamená, že hmotu musíte vyhodiť. Na stuhnuté hmoty existujú špeciálne prípravky, pomôcť si však môžete aj prostriedkami bežne dostupnými v každej domácnosti. Najprv hmotu prehneťte a pokiaľ stále nepovoľuje, pomôžte si pár kvapkami vlasového oleja či detského olejčeka. Pokiaľ hmota ani po následnom miesení nepovolí, nastrúhajte ju na kuchynskom strúhadle. Tým porušíte jej štruktúru a hmota bude pri následnom miesení zase ako nová.

 

Ako uchovať FIMO hmotu?

Otvorenú polymérovú hmotu je najlepšie skladovať v plechových dózach s dobre tesniacim viečkom. Môžete ju však uchovávať v PE sáčkoch, dobre vám poslúži aj potravinárska fólia alebo alobal.< /strong> Aby vám takto zabalená hmota vydržala čo najdlhšie, je dobré ju uzavrieť do plastovej krabičkys víkem a podložiť papierom na pečenie.

 

Čo vyrobiť z FIMO hmoty?

Použitie FIMO hmoty je neskutočne variabilné a dá sa s ňou skutočne čarovať. Vyrobiť môžete takmer čokoľvek - od najrôznejších šperkov, cez bytové doplnky a riad až po dekoráciu skla. Veľmi obľúbené sú predovšetkým náramky a farebné postavičky pre deti. FIMO hmotu však môžete použiť aj na poťahovanie iných materiálov. Zrecyklujte napríklad prázdnu pet fľašu tým, že ju FIMO hmotou potiahnete a máte krásny kvetináč, ktorý bude aj štýlovým bytovým doplnkom. Inšpiráciu k tvoreniu hľadajte v návodoch.

fimo hmota tvoření

 

Čo je to polymérová hmota?

Polymérová hmota je špeciálny druh plastickej hmoty, ktorý v poslednom čase nadobúda na popularite predovšetkým medzi kreatívnymi ľuďmi a umelcami. Nie je tiež divu. Práca s polymérovou hmotou je veľmi jednoduchá a jediné, čo k prácu s nej potrebujete, je pár jednoduchých nástrojov a trochu kreativity.

 

Ako zlepiť FIMO hmotu?

Na zlepenie FIMO hmoty je ideálna dvojzložková lepidlo, v prípade núdze vám postačí aj klasické sekundové lepidlo.

 

Ako skladovať FIMO hmotu?

Otvorenú FIMO hmotu je najlepšie skladovať v plechových dózach s dobre tesniacim viečkom. Môžete ju však uchovávať v PE sáčkoch, dobre vám poslúži aj potravinárska fólia alebo alobal. Aby vám takto zabalená hmota vydržala čo najdlhšie, je dobré ju uzavrieť do plastovej krabičky s vekom a podložiť papierom na pečenie.