Návod na výrobu fimo lžičky s kravičkou

Budeme potrebovať:

 

  • Bielu polymérovú hmotu (PREMO alebo fimo hmotu)
  • Ďalšie farby podľa vyobrazenia
  • Lyžičku s širším koncom (napr. Ikea)
  • Ako ďalšie pomôcky vám stačí ostrý nožík (na odrezávanie), niečo špicatého (špáradlo, drôtik, ihla)

Potreby pre tvorenie z fimo hmoty

Tip! Ak nechcete mať v polymérovej hmote odtlačky prstov, použite pri modelovaní latexovou rukavicu. Časom, s troškou cviku, zvládnete v rukavici aj drobné detaily.

Postup na výrobu lyžičky z FIMO hmoty

Bielu hmotu si dobre prepracujeme (najlepšie na nudlovacím strojčeka), aby sa pri prekladaní hmota nelámala. Vyvaľkáme si plát cca 2 mm hrubý a položíme ho na lyžičku. Otočíme na rubovú stranu, uhladíme, aby hmota dobre na lyžičku priľnula. Z jednej strany prehneme cez hranu lyžičky a taktiež poriadne prihladíme. Zrežeme do roviny a zároveň zrežeme aj vrchnú časť tak, aby presahovala cca 3mm.

    

To isté urobíme na druhej strane – poriadne prihladíme hranu, zapracujeme vršok a spojíme do stratena obe polovice hmoty.

Pripravíme si bielu guličku – hlavu, z malého množstva fialkové – placku, z čiernej (hnedej, akejkoľvek farby) si prsty vytvarujeme nepravidelné tenké placky – fliačky a dve kvapky ako uši.

    

Tip! Medzi jednotlivými farbami si vždy očistite ruky, aby ste si farbu nezašpinil. Ak sa vám nebude chcieť behať zakaždým k umývadlu, rovnakú službu vám urobia vlhčené obrúsky pre deti.


Fialovú placku si zavalité do bielej guľôčky, vytvarujeme valec a pritlačíme na lyžičku. Špicatým nástrojom urobíme pusinku a nozdry. Pripevníme fľaky a uši. Podľa obrázku si pripravíme ďalšie drobné guľôčky a placky a kravičku skompletizujeme.

    

Hotovú lyžičku položíme na plech s papierom na pečenie a zapekáme podľa odporúčania na hmote. (Fimo hmota 110 stupňov max. 30 minút, Prem na 130 stupňov cca 25 minút). Nie je vhodné túto dobu prekračovať a polymérovou hmotu prepaľovať. Nezapékejte polymér v mikrovlnnej rúre. Pozor! Po zapečení je hmota mäkká a horúca, ale stačí ju nechať vychladnúť a opäť stvrdne.

Autorka: Dagmar Kakáčová

 

Fimo hmota sortiment