Návod na FIMO: Ceruzka podľa vašich predstáv

V dnešnom návode si ukážeme ako ozdobiť ceruzku. Variant ako ju zdobiť je veľa a ja Vám dnes ukážem jednoduchý a efektné cane.

Budeme potrebovať ladiace farebnú polymérovú hmotu, extrudér s veľkým kolieskom, rezák, valček, guľaté vykrajovátko (nie je nutné, ak máte zelený extrudér), papier na pečenie a pero s kartónovým telom (alebo háčik na háčkovanie, čokoľvek sa dá takto obaliť).

Hmotu si dobre rozpracujeme a vyvaľkáme hrubé plátky. Z tmavej farby dáme len dve kolieska, bielych si urobíme viac ak máte zelený extrudér, môžete vykrajovať kolieska telom extruderu. Ceruzku rozoberieme a odstrihneme papier na pečenie na šírku celého tela ceruzky.

Čo budeme k tvoreniu z fimo hmoty potrebovať?  Tvorenie z fimo hmoty  prvý krok tvorenia

Postupne skladáme kolieska na seba, prekladáme veľa bielu. Prejdeme extrudérom a nakrájame si rovnako dlhé kúsky. Tieto kúsky sú rovnako hrubé.

    

Vyberieme si pár kúskov a tie vyvaľkáme na podložke na rôznu hrúbku a opäť odrežeme na rovnakú dĺžku. Spájame k sebe tak, aby konce mali rôzne farby. Stlačíme k sebe o podložku do štvorca, prerežeme v polovici a opäť spojíme proti sebe. Vznikne nám štvorec, z ktorého budeme odkrajovat tenké plátky.

    

Zo zvyškov (najlepšie v ladiacej farbe) si vyvaľkáme tenký plátok, ktorý je rovnako veľký ako naša šablóna z papiera na pečenie. Plátok urobíme naozaj tenký, budeme na neho pokladať kúsky Canu a musíme dávať pozor, aby nebolo telo prepisovačky príliš hrubé. Snažíme sa krájať tenké plátky, pokladáme ich na podklad, môžeme sa pohrať s otočením vzoru, ale snažíme sa, aby sa vzor neprekrýval a nadväzoval na seba.

    

Vzor opatrne prstami zahladíme cez papier na pečenie, igelitové vrecko alebo papier, kým nie je jednoliaty. Opatrne prejdeme na najširšie nastavenie, ak je plátok užší, tak postupne znižujeme nastavenie, až máme krásny tenký plátok. Pozor, aby ste si vzor moc neroztáhli.

    

Teraz budeme potrebovať našu šablónku z papiera na pečenie, opatrne ju dáme na vzor, ??snažíme sa na to už moc nesiahať. Obalíme ceruzku a zavalité na hladké podložke. Skontrolujeme spoj, prípadne ešte zahladíme. Upečieme podľa údajov na Vašej polymérové ??hmote.

    

Zmontujeme ceruzku a máme hotovo.

konečná podoba výrobku z fimo hmoty

Autorka: Dagmar Kakáčová

 

Fimo hmota sortiment