Ako pracovať s Fimo hmotou?

Na prvý pohľad vyzerá ako plastelína, má dokonca aj podobné vlastnosti a skoro rovnako sa s ňou aj pracuje. Napriek tomu fimo hmota oproti tradičnej Modelin ponúka niečo naviac. Fimo je polymérová hmota, s ktorou sa dá veľmi dobre pracovať - ??skvele sa z nej modeluje. Po modeláži sa fimo hmota necháva vytvrdnúť v rúre, čo je jedna z vlastností, ktorou sa líši od klasickej plastelíny. Ako správne pracovať s fimo hmotou, s ktorou môžete vykonávať hotové zázraky?

 

Správajte sa k nej ako k plastelína

Ak ste ako malé deti našli záľubu v plastelína, potom vás určite poteší, že s fimo hmotou môžete v podstate pracovať úplne rovnako - správajte sa k nej ako k plastelína a jednoducho modelujte a tvarujte. Z Fimo hmoty sa dá vyrobiť prakticky čokoľvek od postavičiek až po šperky, fantázii sa medze nekladú. Neveríte? Mrknite na naše Fimo návody.


Pre prácu s fimo hmotou sa vám bude hodiť:

  • valček na rozvalování (ideálne akrylový, postačí aj umelohmotný)
  • hladká podložka
  • šmirgľový papier na brúsenie
  • kúsok fleecu na leštenie
  • lak na lakovanie
  • strojček na fimo (nudlovač)
  • extrudér (zdobička)
 

Ako sa pracuje s Fimo hmotou?

Na samotnom začiatku stojí nápad, čo z Fimo hmoty vlastne chcete vytvoriť. Ako už bolo spomenuté, dá sa s ňou skvele kúzliť a veľmi ľahko sa s ňou pracuje. Fimo hmotu môžete rôzne tvarovať, modelovať, môžete ju na seba vrstviť a vyrábať tak rôznorodé farebné kombinácie, môžete ju rozváľať aj vykrajovať.

Akonáhle budete mať vyrobené, prichádza na rad pečenie. Keďže existuje viacero typov Fimo hmoty, líšia sa aj teplota pečenia - je preto potrebné zistiť, s akým typom hmoty pracujete a od toho sa odvíjať pri voľbe teploty. Výrobky položte na plech (na papier na pečenie) a vložte do rúry, po uplynutí odporúčanej doby vyberte a nechajte vychladnúť.

 

 

Brúsenie, leštenie a lakovanie

Upečením práca s Fimo hmotou nekončí. Teraz prichádza na rad brúsenie, ku ktorému ideálne použite šmirgľový papier vhodný na brúsenie vo vode. Svoje výrobky môžete zdokonaliť leštením, nie je to však nutnosťou. Maximálny lesku možno dosiahnuť za použitia handričky a brúsne pasty. Na záver môže prísť čerešnička na torte v podobe lakovania - použiť môžete priamo lak na fimo, skvele poslúži tiež lak na PVC.