Hrnček plný ovečiek z FIMO hmoty

V tomto návode si ukážeme ako urobiť ovečky a ako ich aplikovať na hrnček.


K tvoreniu z Fimo hmoty budeme potrebovať

 

  • Polymérovú hmotu FIMO bielu, čiernu, telovú či žltú a kúsky farebné (nie je nutné)
  • Hrnček
  • Dvojzložkové vodeodolné lepidlo
  • Nôž, textúry (pečiatky), okrúhly textúrovacích (napríklad rozmontovanom prepisovačku)
  • Extrudér (nie je podmienkou)
  • Teplovzdušnú rúru

    


Z telovej a čiernej polymérové ??hmoty si vytvarujeme hlavu, uši a nožičky. Na hrnček aplikujeme iba jedno uško. Aby boli nožičky rovnaké – urobíme si valček a rozdelíme na štyri časti. Z každej urobíme guličku a prsty ho vytvarujeme do pozdĺžneho tvaru. Takto tvarujeme aj hlavu a uši.

 

Všetko pevne pritlačíme na hrnček, aby ovečky dostali tvar hrnčeka. Pracujeme v rukaviciach, aby sme si nezanechávali zbytočné odtlačky.Teraz máme niekoľko možností ako urobiť telo ovečky. Prvý z nich je textúrou. Môžeme zvoliť akúkoľvek, kvietkované, tečkové, alebo jednoducho otlačiť bublinkovú fóliu. Zo zvyšku hmoty si urobíme oválny tvar, ktorý obalíme z jednej strany texturovanou hmotou.

   

Tu vidíme, ako vyzerá textúra na ovečke. Poriadne pritlačíme cez nožičky k hlavičke na hrnček.Môžeme si tiež tvarovať malé guľôčky, ktoré tlačíme opäť na oválny tvar telíčka, až ho celý pokryjeme. Ďalšou z mnohých možností je, že si okrúhlym vykrajovačom, či kúskom rozmontované prepisovačky pravidelne „kreslíme“ do hmoty.

   

Ja som si pre ovečku vybrala tvarované špirálky. Tu môžete tiež krásne improvizovať. Pokiaľ máte extrudér, môžete si vytlačiť dúhové hádky. Môžete pokryť telíčko buď len špirálkami, alebo je rôzne krútiť a doplniť malými guličkami. Ak nevlastníte extrudér, hádky si vyvaľkajte ručne.

    

Na druhú ovečku som zvolila techniku ??pletenie, do ktorej tajov ma zasvätila polymérová pletařky Ojinka (Olga priečkový). Teraz už môžeme pripevniť uši cez telíčko ovce a pripravíme si zo zvyškov hádkou chvostíky, šticu na hlavičku a oči. Nezabudnite, že všetko musí byť prirobenia k sebe, aby Vám neupadávaly nožičky alebo uši pri lepení.

    

Špáradlom alebo ihlou si urobíme nozdry, pusu a dotvarujeme nožičky. Z farebných hmôt si vytvarujeme srdiečka, štvorlístky alebo iné doplnky, aby nám hrnček trochu „rozsvietili“ a dáme piecť do predhriatej elektrickej rúry podľa návodu na hmote. V tomto prípade som pracovala s Prema, pekla som 30 minút na 130 stupňov.

     

Po vychladnutí hrnčeka ozdoby zložíme a pripravíme si lepidlo. Do nádobky (napr. Viečko od pet fľaše) si dajte rovnaké množstvo z oboch fľaštičiek a starostlivo zamiešajte. Ovečku ľahko potrite. Nie je potrebné dávať veľkú vrstvu, zbytočne by po hrnčeka ozdoba kĺzala a museli by ste ju držať na mieste príliš dlho.

    

Postupne prilepíme všetky časti a máme hotovo. Po cca 30 minútach sa už ozdoba nehýbe, vytvrdnuté je zhruba po 12 hodinách. Hrnček možno takto bežne umývať, ale neodporúčam ho dávať do umývačky riadu.

  

Pekné tvorenie:  Dagmar Kakou Kakáčová (facebook)

 

Fimo hmota sortiment