Zvieratká z korálikov návod + videopostupy

Aby sme vytvorili nejaké pekné zvieratko pomocou pletenia a korálikov, budeme si musieť pripraviť nejakú predlohu a potrebný materiál. Ako teda na to?

zviratka-z-koralku

Potrebné materiály

Korálky môžeme použiť v rôznych farbách aj z rôznych materiálov, môžu byť plastové , sklenené či drevené. Možno si ich objednať v rôznych veľkostiach a tvaroch - klasické okrúhle, hranaté aj iné. Záleží na druhu zvieratka, ktoré chcete tvoriť. Podľa danej predlohy vyberte potrebné druhy korálikov. Ku korálikom samozrejme patrí aj drôtiky alebo povrázky. Pre jednoduchšie navliekanie odporúčame tvrdší materiál, teda drôtik (môže byť aj tenký,medený) alebo vlasec, ktorý sa pri navliekaní nebude ohýbať. Okrem týchto potrieb je možné priobjednať aj mnoho druhov korálikov, ktoré sú v tvare očí, uší a ďalších častí tiel zvierat. Vytvorené zvieratká sú viac autentické, a deťom sa budú viac páči.

Praktický návod na vytvorenie zvieratka

Môžeme tvoriť bez predlohy alebo si predlohu nakresliť. Predlohu vytvoríme na štvorčekový papier tak, že si nakreslíme bodky alebo štvorčeky do okienok, ktoré budú značiť korálky. Korálky potom navliekame na drôtik (väčšinou 0,3 mm veľký) podľa predlohy. Materiál si pripravíme podľa potreby a podľa pleteného zvieraťa (oči, uši, nohy).

Pokiaľ tvoríme bez predlohy, začíname vždy od ňufáka zvieraťa. Dĺžka drôtika odvodíme približne podľa veľkosti zvieratka. Od ňufáka alebo hlavy teda navliekame a pletieme rady, na ktoré postupne pripletáme laby či iné časti tela. Odporúčame pliesť najskôr telo a až potom pripletať labky a iné. Tvarujeme podľa tela zvieraťa. Vytvorené zvieratká je možné použiť ako hračku pre dieťa (staršie ako 3 roky) alebo ako kľúčenku a pod.

 Ďalšie návody získate v knihe od Blanky Trávnikovej - Vytvárame zvieratká z korálikov, prípadne Veselé zvieratká z korálikov a papiera