Návod na tkaný náramok z korálikov

Chcete si doma vyrobiť náramok z korálikov? Smelo do toho, s naším návodom to zvládne aj úplný začiatočník. Ukážeme vám, čo všetko budete potrebovať aj ako postupovať.

tkany-naramek

Čo budete na výrobu náramku potrebovať

Vyberte si drobné sklenené korálky najrôznejších farieb. Prikúpiť môžete rovno ajniť či vlasec a zapínanie (karabínku). Ďalej budete potrebovať nožnice a stávek.

Pokiaľ štrajkov nechcete hneď kupovať, vyrobte si ho doma napríklad z obyčajného rámčeka na obrázky. Ako na to? Vezmite obdĺžnikový drevený rámček a na dve jeho protiľahlé strany zatlčte niekoľko klinčekov. Medzi tieto klinčeky potom natiahnite nite, aby vám vznikla akási osnova.

 

Postup práce

1. Vezmite kus vlasca a zaviažte ho ku krajnému klinčeku. Potom na vlasec navlečte niekoľko korálikov. Korálok musí byť rovnaký počet, ako máte medzier medzi niťami na svojom štrajk.

2. Vlasec s navlečenými korálkami pretiahnite pod osnovou z nití a korálky rukou umiestnite do jednotlivých medzier.

3. Teraz vlasec opäť prevlečte všetkými korálkami, ale dbajte na to, aby ste s vlascom pracovali nad osnovou. Utiahnite. Máte prvý rad korálikov hotovú. Teraz môžete navliecť ďalšie korálky a pokračovať rovnakým spôsobom, pokiaľ nedosiahnete požadovanú dĺžku náramku.

4. Nakoniec zviažte všetky nite k sebe a pripevnite na obe strany náramku zapínanie.

tkany-naramek-z-koralku

Dôležité tipy

Váš korálkový náramok môže byť tak široký, ako budete chcieť. Vždy záleží na tom, koľko máte na štrajk natiahnutých nití (respektíve koľko máte medzier na osnove).

Chcete vytvoriť nejaký špeciálny vzor? Môžete urobiť napríklad náramok s prúžkami (každá rada korálikov bude iná), ale pekne vyzerajú aj rôzne geometrické vzory a tvary. Aby ste vedeli, v akom poradí máte korálky na vlasec navliekať, predkreslite si vzory najskôr pastelkami na štvorčekový papier. Potom postupujte podľa vytvoreného návodu.

 

Otázky a odpovede:

Ako ukončiť tkaný náramok?

Na ukončenie tkaného náramku existuje niekoľko spôsobov, z ktorých najbežnejšie je použitie uťahovacieho uzla. Tento uzol umožňuje ľahké a pevné zaistenie náramku na zápästí. Môžete tiež použiť záponku.