Korálky na krk - návody pre začiatočníkov

Páčia sa vám korálkové náhrdelníky, ale máte pocit, že sa nie vždy hodí? Poďme si ukázať základné typy výroby, ktoré zvládne každý a najbežnejšie materiály, ktoré sa hodia na všetky príležitosti. 

koralky-na-krk

Basic náhrdelník 

Minimalizmus je čím ďalej obľúbenejší a basic šperky naberajú na popularite. 

Čo budete potrebovať?

Na basic náhrdelník vám bude stačiť nylonová šnúrka alebo priehľadná gumička na navliekanie korálikov, ihla, korálky a tácka. Budete vyrábať zo sklenených korálikov, v priemere o veľkosti 1,5 - 2 mm. Vďaka drobným korálikom bude náhrdelník vo výsledku pôsobiť jemne a nežne.

koralky-na-krk-vyroba

Jak na to?

Vďaka gumičke si môžete náhrdelník namerať až ku krku. Pokiaľ radšej použijete pevnú nylonovú šnúrku, vyrobte si buď dlhší náhrdelník, aby sa dal pretiahnuť cez hlavu, alebo prikúpte drobnú karabínku s očkom. Zapínanie stačí upevniť 2-3 uzlíky. 

Prevlečte navliekací materiál očkom ihly. Korálky si pripravte na tácku. Ak chcete pravidelne striedať farby, najlepšie bude mať pre každú farbu jednu tácku. Použite čo najmenšiu ihlu, nech korálky nepoškodíte.

 

Drhaný náhrdelník z bavlny alebo voskovaných šnúrok 

Drhanie (makramé) je metóda pletenia pomocou uzlíkov. Pokiaľ si chcete vyrobiť náhrdelník prírodného vzhľadu, použite čisto bavlnené šnúrky, z ktorých vo výsledku vznikajú väčšie šperky. Voskované šnúrky sú naopak tenké, pletú sa z nich jemnejšie šperky a práca s nimi je trochu jednoduchšia. 

Čo budete potrebovať?

Ďalej budete potrebovať nožnice, koraliky a stojan, na ktorý si šnúrky pripevníte počas pletenia. Namerajte si dve šnúrky - jednu trojmetrovú a druhú štvormetrovú. Na jednej strane šnúrky zarovnajte a potom obe prehnite na polovicu. Vo výsledku by ste mali mať po prehnutí 3 rovnako dlhé šnúrky a štvrtú dlhšiu.

Ako na to?

Hore pri prepolení urobte uzlík tak, aby vám vzniklo očko s priemerom aspoň 1 cm pri voskovaných šnúrkach a 3 cm pri bavlnených šnúrkach. Očko bude slúžiť ako zatváranie. 

Ďalej si zoberte 3 kratšie šnúrky do jednej ruky a dlhšiu šnúrku do druhej. Dlhou šnúrkou opakujte lodný uzol stále dookola v rovnakom smere. Vďaka tomu vám vznikne špirálový náhrdelník. 

Korálky budete navliekať na všetky 4 šnúrky, preto si vyberte nejaké s veľkým otvorom. Môžete napríklad umiestniť 1,3 alebo iný nepárny počet na stred náhrdelníka. Ak chcete viac korálok, navliekajte ich napríklad vždy po 20 uzlíkoch. 

Kovový náhrdelník, s ktorým sa blysnete

Kovové šperky sú považované za elegantný doplnok, ktorý sa hodí aj na lepšie príležitosti.

Čo budete potrebovať?

Na jeho výrobu budete potrebovať vhodný drôt s priemerom 0,5-0,6 mm, navíjačku na drôt, kde priemer navíjacej tyčky rozhoduje o veľkosti koliesok, štiepacie kliešte, ketlovacie kliešte a polguľaté kliešte so zúbkami. Nakoniec aj tácka na kolieska.

Ako na to?

Na navíjačku naviniete drôt do stlačenej pružiny. Z tej kliešťami naštiepite jednotlivé kolieska. Ketlovacími kliešťami si chytíte jedno koliesko a polguľatými ho otvoríte. Na otvorené koliesko dáte dve kolieska a zatvorte. Potom pridáte ešte jedno, aby bola vždy v páre. Pokračujte, kým reťaz nie je dlhá podľa vašich potrieb. 

Na hotovej reťazi si nájdete stred. Namerajte si drôtik na dĺžku korálikov + dvoch špirál. Ketlovacími kliešťami vytvorte jednu špirálu, navlečte korálky a druhou špirálou pripevnite k reťazi. Tu už sa hodia buď väčšie sklenené korálky v tmavých farbách, ktoré podporia elegantný vzhľad, alebo prírodné kamene. 

Na záver si vyrobte z drôtu osmičku (dve prepojené kolieska) a háčik. Pripevnite ku koncom reťaze, čím vám vznikne zatváranie, ktoré sa vďaka váhe šperku neotvorí.

Prečo sa venovať ručnej výrobe? 

Rukodělná práca je veľmi upokojujúca, zvlášť ak po práci alebo škole potrebujete vypnúť hlavu. Tvorba vás rozptýli, oddýchnete si pri nej a ako bonus budete mať radosť z vlastného krásneho výtvoru. Navyše podporíte motoriku a schopnosť sústrediť sa.