Návod na retiazkový náramok z korálikov

S týmto náramkom budete pôsobiť veľmi elegantne. Je vyrobený z drobných korálikov, takže na ruke neprekáža, je ohybný a príjemný na nosenie. Výroba vyžaduje trochu zručnosti. Ak máte doma väčšie korálky, než dvojmilimetrové, môžete si vyskúšať postup na nich a potom prejsť na drobnejšie. Vyrobený základ môžete ozvláštniť prišitím perál alebo ohňoviek. Môžete meniť aj šírku náramku tým, že urobíte len dva rady, alebo naopak napríklad štyri. Fantázii sa medze nekladú.

 

Čo budete potrebovať?

 

Ako postupovať?

 

 

1. Odstrihneme si cca 90 cm nite. Na každý koniec navlečieme ihlu.

 foto1

2. Navlečieme si 12 rokajlov. Poslednými dvoma prevlečieme druhú ihlu v opačnom smere, aby vzniklo koliesko. Dávame pozor, aby sme pri spätnom prevliekaní neprešili aj niť. Utiahneme tak, aby koliesko bolo uprostred, aby nite boli zhruba rovnako dlhé.

 

foto2

 

3. Na každú niť navlečieme 4 rokajly. Potom navlečieme ešte dva, ktoré prešijeme v opačnom smere druhou niťou. Utiahneme. Začína sa nám tvoriť retiazku.

 

foto3

 

4. Opakujeme bod 3, kým nedosiahneme požadovanú dĺžku náramku (bez zapínania). Posledné koliesko vytvoríme tak, že na každú ihlu navlečieme 5 rokajlov a nite zviažeme. Nestriháme! Prvú reťaz máme hotovú.

 

5. Teraz začneme druhý rad. Opäť odstrihneme 90 cm nite a na každý koniec navlečieme ihlu. Jednou ihlou prevlečieme korálky č. 4 a 3 (viď obr.) na začiatku reťaze. Na tú istú ihlu potom navlečieme 3 rokajly. Na druhú ihlu navlečieme 7 rokajlov a prešijeme dva rokajly z prvej ihly, aby nám opäť vzniklo koliesko. Utiahneme opäť tak, aby obe nite boli zhruba rovnako dlhé.

 

foto4

 

6.Na ihlu, ktorá mieri smerom k navlečenej reťazi (na obor doľava) navlečieme jeden rokajl a prevlečieme dvoma rokajlmi reťaze (podobne ako v predchádzajúcom kroku). Potom navlečieme 3 rokajly. Na druhú ihlu navlečieme 4 rokajly a prevlečieme dva rokajly z druhej ihly, aby opäť vzniklo koliesko.

 

7. Opakujeme bod 6 a tým vytvárame druhý rad. Pri poslednom koliesku postupujeme trošku inak. Na ľavú ihlu navlečieme jeden rokajl a prešijeme dva rokajly reťaze. Na pravú ihlu navlečieme 7 rokajlov a nite zviažeme. Oba konce prevlečieme dvoma rokajlmi reťaze tak, aby nite vychádzali tam, kde vychádzajú nite reťaze.

 

foto5

 

8. Teraz pridáme tretí rad. Začneme na tom konci, kde sme začínali druhý rad, len na druhej strane. Tak, aby prvá reťaz bola uprostred. Opakujeme body 5 až 7.

 

9. Teraz stačí zakončiť. Navlečieme si cca 40 cm nite. Ihlu dáme do polovice, aby niť bola dvojitá. Budeme prešívať prostredné koliesko na tom konci náramku, z ktorého nevychádzajú nite. Aby sme zakončení mali uprostred, prešijeme rokajly v poradí 7, 8, 9, 10, 11, 12, 1, 2, 3, 4, 5, 6 (pozri obr u bodu 5).

 

10. Nite navlečieme do kaloty. Na jednu niť odporúčam navliecť jeden rokajl, aby nám uzol neprekĺzol von. Nite zviažeme. Konce odporúčam opáliť zapaľovačom.

 

foto6

 

11. Bod 10 zopakujeme aj na druhom konci. Kaloty zatvoríme.

 obr

12. Na kaloty pripevníme zapínanie a máme hotovo.

 

uvodni_foto