Návod na korálkovanie: Náhrdelník technikou Gizmo

Náhrdelník vznikol s pomôckou pre tvorbu s drôtikom – Coiling Gizmo. Začala som najprv podľa návodu na obale a postupne som používala pri motanie drôtikov aj rôzne druhy drobných korálok čo už návod neobsahoval no a tak nejako to začalo…

 

 Finálna podoba náhrdelníka

 

Použitý materiál

  • medený drôtik 0,3 – 0,4mm
  • brúsené korálky ( ohňovky ) vel. 3mm
  • ketlovacie ihly ( 8-10 ks )
  • retiazka (20cm )
  • karabinka a dvojitý krúžok

Na výrobu náušníc naviac afroháčiky. Všetky bižutérne komponenty s platinovým alebo strieborným povrchom.

 

Pomôcky: Coiling Gizmo, podložku a základnú sadu klieští (štípací, mačkacie a ketlovacie).

Obmena: použite inú farbu drôtika a k tomu zodpovedajúci odtieň korálok s pokovom.

Obtiažnosť: 2. /**

 

Výroba komponentov

Prvý a druhý krok návodu na náhrdelník

 

Pre výrobu komponentov k náhrdelníkov upevnite Gizmo k stolu a začnite namotávať drôtik. Budete potrebovať celkom 8 drôtených komponentov s brúsenými korálky. „Hovorím im húsenice“ Dĺžka drôtika na jednu „húsenicu“ je 1,20m a počet korálok veľkosti 3mm je dvanásť. Omotajte koniec drôtika ku kovovej kľučke stredného priemeru a točte. (obr. 1)

 

Postupne pridajte všetky korálky nemusí to byť pravidelne, dbajte skôr na to, aby boli otočky pekne pri sebe. (obr. 2)

 

Tretí a štvrtý krok návodu na korálkovanie

 

Vzniknutá špóna asi je 3-4cm dlhá, zvyšok drôtika na koncoch odštipneme (obr. 3) a konce zahnite dovnútra pomocou miagač klieští. (Obr. 4)

Vezmite si ketlovaciu ihlu a dutú spôn na ňu pekne navlečte. Z druhej strany ketlovacími kliešťami urobte očko a pritom sponou trochu scvrkne. Očko musí byť o niečo väčší ako vnútorný priemer, inak sa uvoľní. (Obr. 5)

 

Tip: Môžete drôtik aj trochu v rukách vytvarovať do oblých línií.

 

Piaty a šiesty krok korálkovanie

 

Druhý komponent vytvoríme dvojitým namotaním drôtika na kľučku najprv s malým priemerom. Dĺžka drôtiku zostáva zhruba rovnaká 1,20m. Namotajte ôsmich centimetrového tenkého hada (obr. 6) Konce začistite, nevlékněte na tridsať centimetrov dlhý drôtik a ten znovu pripevnite na kľučku Gizmo s hrubým priemerom (obr. 7)

 

Siedmy a ôsmy krok návodu na výrobu náhrdelníkov

 

Druhé namotaní začneme aj ukončíme iba omotaním drôtika. A potom otočíme aj spôn na dve až tri otočky. Vznikne druhý komponentov ja hovorím „šnek.“ (obr. 8-9). Konce týchto slimákov opäť začistite rovnakým, vyššie popísaným spôsobom. „Šneků“ bude potrebné 7 kúskov a použijeme ich medzi jednotlivé „ húsenice“, aby nám krásne schovali spoja. (obr. 10)

 

Deviaty a desiaty krok korálkovanie

 

Drôtené špony vzniknuté týmto spôsobom sa dajú len ťažko rozmotať, inými slovami dobre drží svoj tvar.

 

Časť 2. skomponované náhrdelníka a náušnice

 

Spojte očká všetkých ihiel na ôsmich drôtených komponentoch dohromady a zostavte predné – hlavný motív náhrdelníka. Zadná časť tvorí retiazku a na jednom jeho konci prirobťe malú karabínku a dvojitý krúžok. (Obr. 11)

 

Návod na korálkovanie - obrázok 11 a 12

 

Na výrobu náušníc použite rovnaký spôsob prípravy komponentov až na to, že koniec ihly spojíte s afroháčiky a na jej druhý koniec dajte korálik. (obr. 12).

 

Autorka návodu: Anička Mikešová

 

 Tvorte návody na korálkovanie