Fúkané korálky

Fúkané korálky patrí medzi najkrehkejšie druhy korálku a komponentov. Oproti lisovaným korálkům, ako už sám názov napovedá, nie sú korálky lisované vo formách (tak ako stláčané korálky) , ale fúkaná nad plameňom zo sklenenej duté trubičky. Od technológia výroby sa odvíja nielen ich špecifická krehkosť, ale tiež o niečo vyššia cena, ktorá je však vyvážená skutočnou kvalitou.

Od fúkania po formičky

Skoršej doby neumožňovali vďaka vtedy dostupným technológiám možnosť vyrábať korálky vo väčšom množstve. Bolo nutné je každú jednotlivo vyfúkať z nahriate trubičky a potom kliešťami "prestrihnúť". Dnes sa však už tento časovo náročný postup nepoužíva (pokiaľ nejde o zákazkovú výrobu). Nahradili ho najprv menšie jednouché formičky a dnes by ste sa v sklárňach stretli pokojne aj s formami pre 60 a viac korálikov.

Po vyfúkanie korálku však jeho cesta na váš krk nekončí. Ešte musí prejsť dôležitou fázou brúsenie a leštenie - až tá mu dodá potrebný lesk, ktorý sa od neho očakáva. Takto opracovaný korálik už môže zamieriť do predaja. Často sa však ešte ďalej obrusuje či inak povrchovo upravuje. Vďaka tomu máte na výber také množstvo, ako napríklad u nás.

Kam s foukanými korálkami

Vďaka svojej krehkosti a nízkej váhe sa fúkané korálky náramne hodí ako centrálny prvok náhrdelníkov alebo ešte lepšie do náušníc. Naopak za nevhodné je považujeme pre výrobu náramkov či iných šperkov, ktoré pravidelne prichádzajú do kontaktu s okolím - hrozí okamžité rozbitie.

  1. KORÁLIKY
  2. Fúkané korálky

© 2019 ceske-KORALKY.sk, Všechna práva vyhrazena. Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o. Zobrazit panel o souborech cookie.